Gezilecek Yerler

Ayvaz Parkı ve Kent Ormanı

Niksar’da bulunan bir çok park arasında ayrı bir öneme sahiptir. Ayvaz Parkı. Dünyaca ünlü AyvazSuyu’nun çıktığı alanın hemen yanında bulunan, çam ağaçlarıyla kaplı, içinde köprülü havuzu, büfeleri, pide ve kebap salonları, çocuk oyun alanları ve dinlenme yerleri  bulunur.

Ayvaz Park Otel ve tesislerinin katkısıyla park ve çevresi ayrı bir hareketliliğe kavuşmuştur. Park şehir merkezinden yaklaşık 2 km güneydoğuda bulunmakta olup dolmuşla ulaşım sağlanmaktadır. Her yarım saatte bir 50. Yıl Mahallesi’ne giden dolmuşlar buradan geçmektedir.

Ayvaz Suyu Mozaikleri

Niksar’ın güneydoğusunda, Ayvaz mevkiinde yer alan Memba Suyu Tesislerinin arka bahçesindeki alanda ortaya çıkarılmıştır. Mozaik etrafında açığa çıkarılan tuğla duvar kalıntısına bakılarak bir taban mozaiği olduğunu söyleyebiliriz. Mozaikler sağ ve sol duvarlar arasında yaklaşık 2 metrelik genişlikte yapının koridoru olabilecek bir yerdedir. Ayvaz mevkiinde eski adıyla Ayazma olarak bilinen meskûn mahalde bulunmaktadır. Ayazmalar, bilindiği üzere, Hıristiyanlık dünyasında Ortodokslarca şifa verdiği kabul edilen ve bu nedenle kutsal sayılmış ya da sonradan kutsanan su kaynakları üzerine inşa edilmiş binalardır. Yunanca “kutsal yer” anlamında olan “hagiasma” sözcüğünden dilimize yerleşmiştir.

Çamiçi Yaylası

Deniz seviyesinden yaklaşık 1350 metre yüksekte bulunan Çamiçi Yaylası; Niksar şehir merkezine sadece 15-20 dakika uzaklıktadır. Niksar’da yazın bunaltıcı sıcakları yaşanırken bu sıcaklardan kurtulmanın en kısa yoludur Çamiçi. Yayla’nın çam kokulu serin havası doğal bir terapi niteliğindedir. Nem oranının hemen hemen sıfır olması, astım ve şeker hastaları için önemli bir tercih sebebidir. Denizden vazgeçemeyenler için Ünye 1-1,5 saat uzaklıktadır.

Büyüleyici doğal güzellikleri ile doğa tutkunlarını kendisine çeken Niksar, Tokat’ta saklı bir hazinedir. Hayatın yoğun temposuna mola verip, kendinizi doğa ile baş başa bulmak istiyorsanız; birbirinden güzel motel, pansiyon ve dağ evi Çamiçi Yaylasında sizleri bekliyor.

Ayrıca Çamiçi Yaylasında bulunan ve büyük bir tesis olan Niksar Kamping, 2012 Mayıs ayında Niksar’ın meşhur yaylası Çamiçi Yaylası Er Meydanı mevkiinde kurulmuş ve 2013 yılının mayıs ayında da açılışı yapılmış Türkiye’nin projeli ilk kamping alanıdır. Niksar Kampingde 10 adet bungalov, 28 araçlık karavan alanı, 400 çadırlık kamp alanı, 3 adet duş – Wc ve sosyal tesisleriyle  7/24 misafirlerini ağırlamak üzere hazır bir şekilde beklemektedir. Niksar’ın meşhur Çamiçi yaylasına kurulu olan tesis, Çamiçi’nin sıfıra yakın nem oranı ve Türkiye’de Kaz Dağlarından sonra en fazla oksijen oranına sahip havası ve çam ağaçları arasında doğal yürüyüş alanlarıyla doğa tutkunlarını beklemektedir. Niksar Kamping Uluslararası Kamp Karavan Federasyonu FİCC’nin üyesi olup, FİCC kartı bulunan üyelere, Türkiye Kamp Karavan Derneği üyelerine ve Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu üyelerine özel indirim yapılmaktadır.

Detaylı bilgi için: Telefon: 03565421010 E-Mail: niksarkamping@gmail.com

 Şehitler Anıtı ve Kültür Parkı

Cumhuriyetimizin 80. kuruluş yıl dönümünde; Niksar’ı seyredebileceğiniz en güzel noktalardan birisi olan Harmancık Mezarlığı ile çevre yolu arasında kalan bölüme şehitlerimiz anısına inşa edilmiştir.

Dilimkaya Kanyonu

Anadolu’nun kuzeyinden doğubatı doğrultusunda geçen Kuzey Anadolu Fayı, Niksar’ın da üzerinden geçer. Genel olarak dar ve uzun bir çukurluk oluşturur. Ezinepazarı fayı Niksar’ın güneyinde Kuzey Anadolu Fayına kavuşur. Bu kavuşma Niksar’ın güneyinde geniş bir düzlüğün (Niksar Ovası) oluşumunu sağlar. Ayrıca Kuzey Anadolu Fayı yamaçlarda, milyonlarca yılın sonunda, değişik kanyon ve vadilerin oluşmasına neden olmuştur. Gökçeli Kasabası’nın 8 km güneyinde yer alan Dilimkaya Kanyonu, Kuzey Anadolu Fayının hareketliliğinin, atmosferik şartlarla harmanlanarak oluşturduğu önemli bir jeolojik mirastır.

 Kavra Kayası / Tarihi Roma Yolu

Anadolu ve çevresindeki tarihî yollar ile bu yollar üzerinde kurulan yerleşim merkezleri, tarihî süreç içinde kültür ve medeniyete beşiklik eden yerler olmuşlardır. Eski dönemlerden günümüze kadar kullanılan önemli ticarî ve askerî yollar ile bunlara bağlanan tâlî yollar; geçit yerleri ve bunlar üzerinde teşekkül eden önemli şehirler, limanlar, limanları birbirine bağlayan deniz hatları ve bunların ticarî münasebetleri gibikonular üzerinde bugüne kadar gerçek manâda çalışmaların yapıldığını söylemek çok güçtür. Tarihi çok eski çağlara dayanan, tarihte kullanılan en eski askerî, stratejik ve ticaret yolu olma özelliği taşıyan Ünye – Niksar – Sivas karayolu veya daha geniş bir ifade ile Orta Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan yolun merkezinde yer alınmaktadır Niksar. Mevcut kalıntılar, tarihi İpek Yolu’nu Karadeniz’e bağlayan yolun izlerini günümüze taşımaktadır. Bu durum Niksar’ın ticari ve askeri öneminin derinliğini işaret etmektedir. Fatih Sultan Mehmet’in Karedeniz seferinde kullandığı yol olması nedeniyle görülmeye değerdir.

Sisma Mağara ve Traverten Oluşumları

Niksar-Reşadiye karayolunun 20. km’sinde, Kelkit Vadisi’nin daraldığı Akınca Köyü sınırlarında yer alan mağara ve traverten oluşumları Kelkit Irmağı’nın kuzeye bakan yamaçlarından çıkan mineralli sularla oluşmuş önemli bir jeolojik oluşumdur. Bulundukları bölgenin iklim, jeolojik ve jeomorfolojik yapısına bağlı olarak farklılık gösteren, bölgenin hemen her tarafına dağılmış irili ufaklı birçok göl ve mağara bulunmaktadır.

Niksar Kalesi

Diyarbakır kalesinden sonra Türkiye’nin ikinci büyük kalesi olan Niksar Kalesi, altı köşeli eski bir kale olup üç tane kapısı vardır. Kalenin içinde Bizans dönemine ait bir kilise, hamam, ambarlar, zindanlar ve Anadolu’nun ilk tıp eğitiminin verildiği ve 1158 yılında Nizamettin Yağıbasan tarafından yapılan medrese bulunmaktadır.Niksar kalesi tüm görkemiyle ortaya çıkarılarak hem yerli turizme hem de yabancı turizme açıktır.

Binlerce yıllık tarihimizin en büyük miraslarından Niksar Kalesi’nde eşsiz Niksar manzarası ve günbatımı seyredilir. Surlar ve kalıntılar gezilir. Kuzey tarafındaki Sarıboyun’a bakan burçlarda fotoğraf çektirilir. Ağlayan Kaya görülür. Hemen altındaki eski kilise gezilir. Kaleye çıkmışken sıcak-soğuk içeceklerin, birbirinden nefis gözleme ve ızgara çeşitlerinden de tadılır.

Melikgazi Türbesi

Niksar Fatihi Melik Ahmet Danişmend Gazi’nin türbesidir. Tipik Selçuklu mimarisine göre inşa edilmiştir. 1942 yılı depreminde büyük hasar gören yapı restore edilmiştir. Türbenin çevresi mezar taşları ve kitabelerle düzenlenmiş bir Açıkhava müzesi görünümündedir.

Efkerit Vadisi Luvi Tapınağı

Niksar Kent merkezine 10 km uzaklıkta bulunan Efkerit mevkiinde mağaralar, irili ufaklı Tümülüsler, mezar kalıntıları ve Luvilere ait bir tapınaktan oluşan bir kanyonda yer almaktadır. Anadolu’da yaşayan ilk ırklardan olan Luviler, M.Ö. 3000 yıllarında gerçekleştiği düşünülen Nuh Tufanı’ndan kaçarak bu mağara ve tapınakları inşa ettiği genel kanaattir. Daha sonra bu mağara Nizamettin Yağıbasan tarafından askeri üs olarak kullanıldığı çeşitli kaynaklarda yer almaktadır.

Roma Dönemi Arsenali (Silah Deposu-Sığınak)

Niksar kent merkezinde, İsmet Paşa Mahallesi’ndeki yapı kalıntısı, aynı alanda bulunan tek katlı evin altında yer almaktadır. Yeraltındaki yapı kalıntısına, evin bodrumundan girilmektedir. Ancak burası giriş kapısı olmayıp tahrip edilen koridor ağzıdır. Bu çöküntüden tonozlu koridor kısmına ulaşılmaktadır. Birbirine paralel uzanan iki galeriden oluşan yapının yan galerisine, ana galeriden bir açıklıkla geçilmektedir. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan, dörtgen planlı bir yapıdır. Yapı üç ayrı mekandan oluşmuştur. Ortadaki dörtgen planlı giriş mekânının kuzey ve güney cephelerinde birer giriş kapısı bulunur. Girişler yekpare iri taş sövelerle oluşturulmuştur. Kuzey girişi ile güney girişleri tahrip edilmiş durumdadır. Bu orta mekâna açılan doğu tarafta 11 adet tonoz ortada oda yer alır. Batı yönde ise dörtgen planlı uzun bir mekan yer alır. Bu mekân girişi ortada olup giriş salonuna açılır ve giriş yan söve taşlar ile eşik ve tavan taşı tek blok kullanılarak inşa edilmiştir.

Kavlağanlık Mevkii Alabalık Tesisleri

Bölgede bulunan iki alabalık tesisinde Çanakçı Deresi’nin buz gibi sularında beslenen alabalıklar afiyetle yenir. Hemen yukarıda bulunan şelale ve gölet gezip görülür. Gülbayır’a doğru doğa yürüyüşü yapılır.

Arasta Çarşısı ve  Kahvehaneler

Niksar’ın en eski çarşıdır. Küçük dükkanlarıyla halka hizmet vermeye devam ediyor. Hediyelik eşya, gıda, fırın, kahvehaneler, berber, camii , vb. bünyesinde barındırıyor. Hediyelik eşya bulabileceğiniz ve eski esnaflarla sohbet edebileceğiniz tarihi bir çarşıdır. Restore edilmesiyle birlikte canlılığını koruyor.

Mahfel (Adalı’nın Kahvehanesi): Leylekli Köprü’den Arasta’ya girişte sağda olup Niksar’ın en eski kahvehanelerindendir. Erzurumlu Emrah’ında mekânı olan Mahfel’in, balkon manzarası çok güzeldir.

Arasta Kahvehanesi : Arasta Kahvehanesi, Arasta Çarşısı’nda Arasta Camii’nin yanındadır. Niksar’ın en eski ve halen çalışan kahvelerindendir. Âşık Veysel’in Niksar’a geldiğinde saz çalıp söylediği kahvedir. Günümüzde Arasta esnafının ve özellikle yaşlıların devam ettiği bir kahvedir. Eskilerden birçok hatıra burada canlanmaktadır. Özellikle “Salep” ve “Türk Kahvesi” tadılmaya değer.

Bu sitenin içerdiği tüm bilgilerin telif hakkı niksaralem.com’a aittir ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili uluslararası mevzuat kapsamında hukuki koruma altındadır. Site içeriğinin izinsiz olarak topluca indirilmesi, kaydedilmesi, çoğaltılması, işlenmesi ve yayınlanması, ve bunlara teşebbüs edilmesi yasaktır. Bu gibi faaliyetlerde bulunduğunu tespit ettiği Kullanıcılar aleyhine yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.
Reklamlar